waecmaths question:
The capacity of a water tank is 1,800 litres. If the tank is in the form of a cuboid with base 600cm by 150cm, find the height of the tank
Option A:
2cm
Option B:
20cm
Option C:
200cm
Option D:
2000cm
waecmaths solution:
1,800 litres = 1,800,000cm3$\begin{align} & V=lbh=1,800,000 \\ & 600\times 500\times h=1,800,000 \\ & h=20cm \\\end{align}$
maths year:
maths topics:
